Veteriner Bilgi Bankası vetbb

Tüm İlaçlar
vetbb.com
OKZAN-F - CEVA-DİF


OKZAN-F

(oral tablet)
{VetBB:1784 } QRcode
Temel Bilgiler
Müstahzar: OKZAN-F
Firma Adı: CEVA-DİF yerli
CEVA-DİF Veteriner İlaçları
Farm-Grup: Antihelmintikler
Farm-Şekil: Oral - Tablet - 1 tablet
Diğer:
Üretim:
Bilinmiyor
Kullanım Sığır: Besi Süt  Koyun: Besi Süt 
Keçi: Besi Süt 
Tavuk: Yumurta Et 
Hindi: Yumurta Et 
Kedi: Kedi 
Köpek: Köpek 
At: At 
Balık: Balık 
Arı: Arı 
Kaynak KKGM 
- görüntüleme
A A  

OKZAN-F Prospektüs

SADECE HAYVAN SAĞLIĞINDA KULLANILIR

OKZAN-F

Veteriner Antihelmintik

Oral Tablet

Bileşimi
Okzan-F, krem renkli bir yüzü çentikli tablettir.
Her tablet:
Oksfendazol 250 mg
Oksiklozanid 750 mg içerir.

Farmakolojik Özellikleri
Okzan-F Oral Tablet, benzimidazol türevlerinden oksfendazol ve salisilanilid türevlerinden oksiklozanid kombinasyonu olan geniş spektrumlu bir antihelmintiktir. Okzan-F Oral Tablet'in bileşimindeki oksfendazol parazitlerin fumarat redüktaz enziminin etkinliğini engelleyerek etki gösterir. Oksfendazol gevişenlere oral yolla verildiğinde, 6 saatte plazmada doruk yoğunluğa ulaşır ve yarı ömrü yaklaşık 6 saat kadardır. Aktif madde ve metabolitlerin vücuttan atılımları yavaştır. %26 oranında idrarla, %63 oranında gaita ile atılır.
Oksiklozanid ise, salisilanilid türevi bir molekül olup, parazitlerde oksidatif fosforilasyon zincirini kırarak dolayısıyla eneıji metabolizmalarını bozarak etkir. Oral yolla alındığında, sindirim kanalından iyi emilir, karaciğer, böbrek ve barsaklarda yüksek oranda bulunur ve büyük ölçüde idrarla ve glukoronid bileşiği halinde safra ile atılır.

Endikasyonları/Kullanım Sahası
Okzan-F Oral Tablet, sığırların ve koyunların mide-barsak ve akciğer kıl kurtlarının ergin, larva ve yumurtalarının, karaciğer kelebeklerinin erginlerinin ve Moniezia sp. erginlerinin tedavisi ve korunmasında antihelmintik olarak kullanılır. Helmintlerin yumurtalarına sağladığı ovisid etkiyle meraların parazit yumurtalarıyla bulaşmasını önler.
a)Karaciğer kelebekleri
Fasciola hepatica, Fasciola gigantica (ergin).
b)Mide - barsak kıl kurtları
-Mide kıl kurtları: Ostertagia (inhibe larvalar dahil) sp., Haemonchus sp., Trichostrongylus axei,
-İnce barsak kıl kurtları: Trichostrongylus sp., Nematodirus sp., Cooperia sp. (inhibe larvalar dahil), Bunostomum sp.
-Kalın barsak kıl kurtlan: Chabertia sp., Trichuris sp., Oesophagostomum sp.
c)Akciğer kıl kurtları: Dictyocaulus sp. (ergin ve larva formlarına)
d)Şeritler: Moniezia sp.'ye karşı etkilidir.

Kullanım Şekli ve Dozu
Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; sığır, koyun, kuzu, buzağı ve danalara 5 mg/kg c.a oksfendazol ve 15 mg/kg c.a oksiklozanid hesabıyla; Kuzulara 25 kg'a yarım tablet, Koyunlara 50 kg'a 1 tablet, Buzağı ve Danalara 100 kg'a 2 tablet, Sığırlara 500 kg'a 10 tablet verilir.
Tabletler ortasındaki çentik vasıtasıyla kolayca iki yarıma bölünebilir. Okzan-F tabletler, alışılmış olan tabletler gibi yutturulur. Su içinde eritilerek şişeyle de içirilebilir.

Özel Klinik Bilgiler ve Uyarılar
-Ülkemizde paraziter enfeksiyonların oluşma dönemi göz önüne alındığında yılda en az 2 kere; ilkbaharda mera sezonunun başlangıcında (meraya çıkıştan 2-3 hafta sonra) ve sonbaharda ahır sezonu başlangıcında Okzan-F tablet uygulaması önerilir.
-Gebelik başlangıcı ve doğum sonrasında inaktif haldeki nematodlar aktif hale geçeceğinden hayvanlardaki parazit yükü artar. Koç katımından iki hafta önce tüm sürünün ilaçlanmasıyla meraların bulaşması ve kuzuların invazyona karşı korunması sağlanabilir, gebeliğin ve yavru gelişiminin sağlıklı olması mümkün olur.
-Tedavi edilen hayvanlar, parazitlerin atılabilmesi ve mera bulaşmasının önlenmesi için 8 saat kadar kapalı tutulmalıdır.
-Bölgenin koşullarına ve hedef parazitlerin durumlarına göre en uygun ilaçlama zamanı, ilaçlama sayısı ve uygulama aralıklarının belirlenmesi için veteriner hekime danışınız.

İlaç Etkileşimleri
Bromsalan bileşikleri (dibromsalan ve tribromsalan'ın eşit miktardaki karışımından olan hilomid gibi) birlikte kullanıldığında ineklerde abort ve koyunlarda ölüme neden olabileceğinden, bu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

İstenmeyen Etkiler
Sağaltım dozlarında nadiren hafif ishal, sık pisleme, hafif nefes darlığı, hipotansiyon, ürinasyon ve defekasyon gibi geçici yan etkiler görülebilir.

Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler, Antidot
Oksiklozanid koyunlara 60 mg/kg c.a ve üzeri dozlarda uygulandığında ölüm şekillenebilir. Sığırlarda ise 30 mg/kg c.a dozda uygulandığında bazı zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir. Terapötik endeksinin çok üzerinde yüksek dozlarda verildiğinde, iştahsızlık, depresyon, ataksi, yere yatma ve ayağa kalkamama, solunum hızlanması, salya artışı, spazm gibi toksik belirtiler ortaya çıkabilir, bazen ölüm olabilir. Bu durumda klinik semptomlara göre sağıtıma geçilmelidir.

Gıdalarda İlaç Kalıntıları Hakkında Uyarılar
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra, eti için yetiştirilen sığırlar 28 gün, koyunlar 21 gün süreyle kesime sevk edilmemeli, ineklerden elde edilen süt 5 gün (10 sağım) süresince insan tüketimine sunulmamalıdır. İnsan tüketimi için süt elde edilen koyunlara uygulanamaz.

Kontrendikasyonları
Aşırı karaciğer yetersizliği olan hayvanlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Gebelikte Kullanım
Benzimidazol grubu antihelmintiklerin embriyotoksik ve teratojenik etkilerinden dolayı koç katımı sırasında ve gebeliğin ilk 1/3 'ünde bulunan hayvanlarda kullanılması kontrendikedir.

Genel Uyarılar
Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde ve gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz.

Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü
Kendi ambalajı içinde kuru bir yerde ve oda sıcaklığında (15-25°C) saklayınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.

Ticari Takdim Şekli
5 tabletlik blisterlerde, 2 (10 tablet), 4 (20 tablet) ve 10 (50 tablet) adet blister karton kutu içinde piyasaya sunulmaktadır.
Vetbb Reklam

Yaklaşan Etkinlikler
Yaklaşan etkinlik yok.
Tüm Etkinlikler
Haberler
Tüm Haberler

Güncelleştirmeleri E-posta ile alın
Rss
E-posta adresinize onay e-postası gönderilecektir!
Onaylanmayan adresler, güncellemeleri alamazlar!

Güncellenen & Yeni Eklenen İlaçlar
Yakın zamanda yapılan güncelleme yok.

Günlük İstatistikler     Yandex.Metrica
Önemli Uyarı: Nihai kullanım için yalnızca ürünün yanında gelen prospektüsünü dikkate alınız. İlaç bilgilerinin hata bulundurması olasıdır ve yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yalnızca Veteriner Hekim'in gözetiminde ve Veteriner Hekim'in belirttiği miktarda ilaç kullanılmalıdır. Tıbbi Sorumluluk Reddi'ni okuyun.
OKZAN-F ismi CEVA-DİF firmasının tescilli ticari markası olabilir. OKZAN-F; oksfendazol , oksiklozanid içeren bir ilaçtır. Diğer oksfendazol içeren ilaçlar , oksiklozanid içeren ilaçlar için ilgili bağlantıya tıklayın. OKZAN-F eşdeğer ilaç, OKZAN-F veteriner ilacı, OKZAN-F muadil ilaç için; OKZAN-F eşdeğer ilaçlar

Bu sayfa en son 02.04.2011 tarihinde güncellendi. OKZAN-F ilaç sayfasından alıntı yaparken mutlaka sayfa bağlantısını ekleyin.
Paylaş: Facebook'ta Paylaş · Twitter'da Yayınla   © 2010-2021 - Veteriner Bilgi Bankası

Hekimler İçin:

Herkese Açık:
Firefox destek


Tarih: 17:27, 07-12-2021 +0200
URL: www.vetbb.com/OKZAN_F_(CEVA_DIF)__VETBB1784RN19Q003 | Sayfayı Yazdır


Mesleki Sözler
Akılsız köpeği yol kocatır. (Belirsiz)
Veteriner Bilgi Bankası