Veteriner Bilgi Bankası vetbb

Tüm İlaçlar
vetbb.com
NERVİT KOMPOZE - VETAŞ


NERVİT KOMPOZE

(enj. çözelti)
{VetBB:155 } QRcode
Temel Bilgiler
Müstahzar: NERVİT KOMPOZE
Vit. B1 100 mg
Vit. B6 100 mg
Firma Adı: VETAŞ yerli
VETAŞ Veteriner İlaçları
Farm-Grup: Beslenmeyle Ilgili Ilaçlar
Farm-Şekil: Enj. - çözelti - 1 mL
Diğer:
Üretim:
Bilinmiyor
Kullanım Sığır: Besi Süt  Koyun: Besi Süt 
Keçi: Besi Süt 
Tavuk: Yumurta Et 
Hindi: Yumurta Et 
Kedi: Kedi 
Köpek: Köpek 
At: At 
Balık: Balık 
Arı: Arı 
Kaynak KKGM 
- görüntüleme
A A  

NERVİT KOMPOZE Prospektüs

Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

NERVİT KOMPOZE

Enjeksiyonluk Çözelti

Vitamin

 

BİLEŞİMİ

NERVİT KOMPOZE Enjeksiyonluk Çözelti, renksiz, berrak, karakteristik kokulu, steril bir enjeksiyonluk çözelti olup beher ml’de 100 mg Vitamin B1 ile 10 mg Vitamin B6 içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

NERVİT KOMPOZE Enjeksiyonluk Çözelti, B grubu vitaminlerden tiamin (Vitamin B1) ile pridoskin (Vitamin B6) kombinasyonudur.

Tiamin (Vitamin B1), insan ve hayvan vücudunda ATP tarafından fosfatlanarak, tiamin difosfata dönüşür. Tiamin difosfat vücutta karbonhidratların ara metabolizmasında rol oynayan önemli bir koenzimdir. 

Tiamin, pirofosforik asit esteri şeklinde karbonhidrat metabolizmasına katılıp katalizör görevi yaparak aktif asetik asidin ortaya çımasını sağlar. Aktif asetik asit dokularda görülen pirüvik ve laktik asit birikimini ortadan kaldırarak sinirsel uyarıların iletimine katılan asetilkolin’in ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Buna bağlı olarak B1 Vitamini enjeksiyonundan kısa süre sonra organizmanın karbonhidrat ve yağ metabolizmasının ve sinirsel fonksiyonların düzene girdiği, büyümenin ise hızlandığı görülür.

Kas içi uygulandığında hızla emilir ve birçok vücut dokusuna dağılır. Tiaminin emilimi büyük ölçüde duodenum ve ince barsakların üst kısmında gerçekleşir. Vücut gereksinimi kadar olan kısmı depolanır kalan kısmı da parçalanmış metabolitler halinde idrarla atılır.

Pridoksin (Vitamin B6), hidroksillenmiş ve iki metil alkol grubu içeren bir piridin türevidir. Aminoasitlerin katabolizma ve anabolizmaları ile ilgili enzim reaksiyonlarında koenzim olarak aktivite gösterir. Bu bakımdan aminoasit metabolizması ile karbonhidrat, yağ asitleri ve enerji metabolizması arasında önemli bağlantı kurar. Aynı zamanda, hemoglobinin şekillenmesi için de gereklidir. Pridoksin parenteral yolla verildikten sonra kolayca emilir ve tüm vücuda dağılır. Emilimin ardından, pridoksal fosfat ve pridoksamin fosfata dönüşür. Başlıca karaciğerde metabolize olur. 4-piridoksik asit ve diğer inaktif metabolitlerine okside olur idrarla atılır. Rumen mikroflora dengesinin bozulduğu, rumen asidozu ve alkolozu gibi her türlü gıdai indigesyonlarda ve gastrointestinal enfeksiyonlarda tüm B vitaminleri gibi, B1ve B6 vitaminlerinin sentezi de yavaşlar ya da durur.

KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

NERVİT KOMPOZE Enjeksiyonluk Çözelti, B1 ve B6 vitaminlerinin eksikliklerinden kaynaklanan durumlarda endikedir.

- Eğrelti otu gibi tiaminaz enzimi içeren bitkilerle zehirlenmeler, çiğ balıkla beslenme ve amprolyum uygulamaları da antagonizma nedeniyle B1 vitamini noksanlığında,

- B1ve B6 vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve sebepsiz gibi görülern duyarlık artışı, ışığa duyarlılık, iştah kaybı, gelişme yavaşlaması veya durması, kuru kepekli dermatit, kıl dökülmesi, lens bozuklukları, korneada vaskülarizasyon ve katarakt, yürüyüş bozuklukları, ataksi, epileptik kramplar, pareziler, genel zayıflık, periferik sinirlerde miyelin kaybı, mikrositer veya hipokromik anemi, kusma, yutma güçlüğü, rezorbsiyon bozuklukları ve sindirim sistemi mukozası bozukluğuna bağlı diyarelerde destek olarak, poliensefalomalazi oluşturan hastalıklar, rumen asidozu ve alkolozu, gastro intestinal sisteme bağlı bozukluk ve enfeksiyonların tedavisinde destek amaçlı kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

HAYVAN TÜRÜ

DOZ

HAYVAN TÜRÜ

DOZ

Sığır-at

10 - 20 ml

Kuzu - oğlak

1 - 2 ml

Buzağı-tay

3 - 5 ml

Koyun - keçi

3 ml

Dana- tay (1 yaşını doldurmuş)

5 - 10 ml

Kedi - köpek

1.5 - 2 ml

Kas içi, damar içi veya deri altı yolla semptomlar kaybolana kadar uygulanır. Uygulama esnasında asepsi antisepsi kurallarına uyulmalıdır. 

HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL KLİNİK BİLGİLER / UYARILAR

Parenteral tiamin’e karşı anafilaktik reaksiyonlar şekillenebileceğinden 500 mg etken maddeyi aşan dozlar, yavaş ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Anaflaktik şok durumunda, adrenalin sağaltımı yapılır. 

İSTENMEYEN/YAN ETKİLER

Anafilaktik reaksiyonlar (öksürük, yutma güçlüğü, deride kaşıntı, yüzde şişkinlik, nefes almada güçlük vb) görülebilir. Kas içi ve deri altı yollardan yapılan uygulamalarda, enjeksiyon bölgesinde hafif irritasyon görülebilir. 

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Pritiamin, oksitiamin gibi sentetik bileşikler ile amprolyum, tiaminin antagonistidir. Amprolyum, tiamin’in barsaklardan emilimini inhibe eder ve aynı zamanda vitaminin fosforilasyonunu bloke eder. İzonikotinik asit hidrazid (izoniazid) ise B6 vitamini antagonistidir. 

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT

Çok yüksek dozlarda damar içi uygulandığında, vazodilatasyon, kan basıncında düşme, bradikardi, solunum düzensizliği veya depresyonu bildirilmiştir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Et ve süt için “0” sıfır gündür. 

KONTRENDİKASYONLAR

Tiamine duyarlılığı bilinen hayvanlarda kullanılmamalıdır. 

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz. 

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ 

Serin ve kuru yerde, ısı ve ışıktan uzakta tercihen buzdolabında saklanır. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 4 yıldır.

KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kullanılmış ambalajlar uygun bir şekilde imha edilmelidir.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ 

Kutu içerisinde 20 ml, 50ml ve 100 ml’lik bal rengi flakonlarda arz edilmektedir.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim  reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır. (VHR)

PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 26/08/2004

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI RUHSAT TARİH VE NO 22.02.1988 – 6/570

RUHSAT SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. 

İMALATÇI FİRMANIN ADI VE ADRESİ

DEVA İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Vetbb Reklam

Yaklaşan Etkinlikler
Yaklaşan etkinlik yok.
Tüm Etkinlikler
Haberler
Tüm Haberler

Güncelleştirmeleri E-posta ile alın
Rss
E-posta adresinize onay e-postası gönderilecektir!
Onaylanmayan adresler, güncellemeleri alamazlar!

Güncellenen & Yeni Eklenen İlaçlar
Yakın zamanda yapılan güncelleme yok.

Günlük İstatistikler     Yandex.Metrica
Önemli Uyarı: Nihai kullanım için yalnızca ürünün yanında gelen prospektüsünü dikkate alınız. İlaç bilgilerinin hata bulundurması olasıdır ve yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yalnızca Veteriner Hekim'in gözetiminde ve Veteriner Hekim'in belirttiği miktarda ilaç kullanılmalıdır. Tıbbi Sorumluluk Reddi'ni okuyun.
NERVİT KOMPOZE ismi VETAŞ firmasının tescilli ticari markası olabilir. NERVİT KOMPOZE; Vit. B1 , Vit. B6 içeren bir ilaçtır. Diğer Vit. B1 içeren ilaçlar , Vit. B6 içeren ilaçlar için ilgili bağlantıya tıklayın. NERVİT KOMPOZE eşdeğer ilaç, NERVİT KOMPOZE veteriner ilacı, NERVİT KOMPOZE muadil ilaç için; NERVİT KOMPOZE eşdeğer ilaçlar

Bu sayfa en son 04.04.2014 tarihinde güncellendi. NERVİT KOMPOZE ilaç sayfasından alıntı yaparken mutlaka sayfa bağlantısını ekleyin.
Paylaş: Facebook'ta Paylaş · Twitter'da Yayınla   © 2010-2019 - Veteriner Bilgi Bankası

Hekimler İçin:

Herkese Açık:
Firefox destek


Tarih: 10:31, 23-08-2019 +0300
URL: www.vetbb.com/NERVIT_KOMPOZE_(VETAS)__VETBB155RN006Q570 | Sayfayı Yazdır


Mesleki Sözler
Bal tutan parmağını yalar. (Belirsiz)
Veteriner Bilgi Bankası