Veteriner Bilgi Bankası vetbb

Tüm İlaçlar
vetbb.com
EFEKTİN - SANOVEL


EFEKTİN

(oral tablet)
{VetBB:888 } QRcode
Temel Bilgiler
Müstahzar: EFEKTİN
Firma Adı: SANOVEL yerli
SANOVEL Veteriner İlaçları
Farm-Grup: Endektositler Ve Kombinasyonları
Farm-Şekil: Oral - Tablet - 1 tablet
Diğer:
Üretim:
Bilinmiyor
Kullanım Sığır: Besi Süt  Koyun: Besi Süt 
Keçi: Besi Süt 
Tavuk: Yumurta Et 
Hindi: Yumurta Et 
Kedi: Kedi 
Köpek: Köpek 
At: At 
Balık: Balık 
Arı: Arı 
Kaynak KKGM 
- görüntüleme
A A  

EFEKTİN Prospektüs

Efektin Oral Film Tablet


Ticari Formu: Kutu içinde 50 tabletlik blister ambalajlarda


Formülü : Beher film tablet 10 mg ivermektin içerir .Tabletler çift tarafı çentikli ve pembe renkli olup demir oksit kırmızısı E172 ve titanyum dioksit E171 ile kaplanmıştır.


Farmakolojik Özellikleri:
Efektin’in bileşiminde bulunan ivermektin en az % 80 oranında 22,23-dihydroavermectin B1a ve en fazla % 20 oranında 22,23 dihydroivermectin B1b kimyasal bileşime sahiptir. Streptomyces avermitilis’in fermantasyonu yoluyla izole edilen avermektinlerden derive edilen ivermektin yapısal olarak makrolid antibiyotiklere benzeyen, ancak kayda değer antimikrobiyel etkileri bulunmayan geniş spektrumlu bir antiparaziterdir.


İvermektin, nematod parazitlerin motorik ganglion sinapslarında ve artropod parazitlerin nöromuskuler son plaklarında (artropodlar) gama amino butirik asit (GABA) salgısını artırmak suretiyle klor (CI-) kanallarını açık tutarak motorik sinir impulslarının geçişini engeller, parazit felç olur ve ölür. Buna karşılık, ivemectin memeli hayvanlarda kan/beyin bariyerini aşıp merkezi sinir sistemi içinde yer alır GABA-erjik sinirlere yeterince nüfuz edemediği için, konak hayvana zarar vermeksizin parazitleri öldürür. Belirtilen etki tarzı diğer tüm antiparaziter ilaçlardan farklı olarak ivermektine özgüdür. Bu nedenle çapraz dirençlilik olgusuna rastlanmaz.


İvermektin oral yolla uygulamasını takiben gastrointestinal sistemden iyi bir şekilde emilir ve 4-8 saat içerisinde maksimum plazma konsantrasyonuna ulaşır.İvermektin beyin omurilik sıvısı dışında tüm vücut dokularına ulaşır ve özellikle karaciğer ve yağ dokusunda yüksek, kas dokusunda ise düşük konsantrasyonda bulunur. İlaç vücutta bir seri yükseltgenme reaksiyonuna maruz kalarak ilacın % 98’i safra yolu ve % 2’si de idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Koyunlarda ilacın yarı ömrü (t 1/2) 2,7 gün olarak hesaplanmıştır, bu özellik parazit türüne göre, ilacın endektosit etkisinin iki ila dört haftaya kadar devamını sağlayarak, hem iç hem de dış parazit mücadelesinin etkin şekilde yapılmasına imkan tanır.


KULLANIM SAHASI/Endikasyonlar
Efektin tablet, koyunların sağlık ve verimini olumsuz yönde etkileyen mide, barsak, akciğer kıl kurtları, burun kurdu gibi iç ve dış parazit invazyonlarının etkili bir şekilde sağaltımında kullanılır.
Koyunlarda etki spektrumuna giren parazitler şunlardır;
Gastrointestinal Nematodlar (ergin ve larva): Heamonchus contortus, Ostertagia circumcincta, Ostertagia trifurcata, Trichostrongylusaxei, T.colubriformis, T.vitrinus, Cooperiacurticei, Nematodirus ilicollis, Nematodirus sp., Oesophagostomum columbianum, O.venulosum, Strogyloides papillosus, Chaberthia ovina, Trichuris ovis
Akciğer kıl kurtları (ergin ve larva) : Dictyocaulus filaria.
Burun kurdu (tüm larval dönemler) : Oestrus ovis.


Kullanım Şekli ve Dozu
Efektin tablet, koyun ve kuzulara 1 kg canlı ağırlığa 200 μg (0,2mg) yada 50 kg canlı ağırlığa 1 tablet oranında hesaplanarak oral yolla uygulanır.
Pratik doz tablosu

Hayvan Türü Canlı Ağırlık Dozu
Koyun 50 kg 1 tablet
Kuzu 25 kg ½ tablet

 

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR
Hangi parazit söz konusu olursa olsun, paraziter mücadelenin başarılı olabilmesi için uygulamanın sürüdeki bütün hayvanları kapsaması şarttır. Uygulama zamanları ve uygulama sıklığının saptanmasında hedef parazitlerin parazitik gelişim devreleri, bulaşma yoğunluğu, iklim ve mera koşulları, mera programları ve diğer çevresel faktörlerin dikkate alınması gerekir. Bölge için en uygun ve etkin parazit kontrol programı için veteriner hekime danışınız. Sürekli veya zaman zaman merada otlayan hayvanlara yılda birkaç defa uygulama yapılması gerekir. Bölgenin koşullarına ve hedef parazitlerin durumlarına göre en uygun ilaçlama zamanlarının, ilaçlama sayısı ve uygulama aralıklarının belirlenmesi için veteriner hekime danışınız. İlk defa meraya çıkan genç hayvanlara, meraya çıkışı takip eden 3 üncü, 8 inci ve 13 üncü haftalarda olmak üzere 3 uygulama yapıldığında o yılın mera mevsiminde en iyi sonuçlar alınabilir.


Nematod enfestasyonlarında reenfestasyona karşı; Trichostrongylus sp., Haemonchus sp. ve Cooperia sp. türleri mücadelesinde 14 gün, Ostertagia sp. ve Oesophagostomum sp. türleri için 21 gün, Dictyocaulus sp. türleri için ise 28 gün sonra ilaç uygulaması tavsiye edilir.


Gebelikte Kullanım : Tavsiye edilen kullanım şeklinde gebeler için güvenlidir.


İlaç Etkileşimleri
Efektin Oral Tablet ’in diğer ilaçlarla bilinen herhangi bir geçimsizliği bulunmamaktadır.


Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler ve Antidot
Sağaltım dozlarından kuzular için en çok 5 kat erişkinler için 10 - 20 katına varan doz aşımlarında herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Doz aşımı durumlarında mydriasis, çeşitli derecelerde depresyon, kaslarda gevşeme, parezis, ataksi, dil ve dudak tonusu azalması, salya akıntısı, yerde boylu boyunca uzanmış halde yatma, koma hali gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili semptomlar görülür. Bilinen bir antidotu yoktur.


Gıdalarda İlaç Kalıntı Uyarıları
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 28 gün geçmeden koyunlar kesime gönderilmemelidir. İnsan tüketimi için süt elde edilen koyunlara uygulanamaz.


Genel Uyarılar

Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Gıda maddelerinden uzak tutunuz.
Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.


Uygulayıcının Alması Gereken Önlemler Ve Hekimler İçin Uyarılar
Uygulamadan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır. İlaç kullanılırken sigara içilmemeli ve yemek vb. yenilmemelidir. İvermektine hassasiyeti olan bireyler bu ürünle temastan kaçınmalıdır.


Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü
30º C’nin altındaki oda ısısında, nem ve ışıktan korunarak muhafaza edildiği takdirde raf ömrü 2 yıldır.


Kullanım Sonu İmha ve Hedef Olmayan Türler İçin Uyarılar
Efektin koyunlar için formüle edilmiş bir preparattır, diğer hayvanlarda kullanılmamalıdır. Kullanıldığında değişik yan etkiler görülebilir, buna köpeklerde (Collie ırkı) oluşabilecek ölümler dahildir. Su hayvanlarını olumsuz etkileyebileceğinden, ilacın direkt suya uygulanmasından yada ambalajların uygun olmayan imhası nedeniyle ortaya çıkabilecek kontaminasyonlardan kaçınılmalıdır. Raf ömrü dolmuş, açılmış veya saklama şartlarına uyulmadan uzun süre bekletilmiş olan ilaç, iç ambalajı ile birlikte imha edilmelidir.


Ticari Takdim Şekli
50 tabletlik kutu içinde alüminyum folyo kaplı PVDC blister ambalajlarda sunulmaktadır.
Vetbb Reklam

Yaklaşan Etkinlikler
Yaklaşan etkinlik yok.
Tüm Etkinlikler
Haberler
Tüm Haberler

Güncelleştirmeleri E-posta ile alın
Rss
E-posta adresinize onay e-postası gönderilecektir!
Onaylanmayan adresler, güncellemeleri alamazlar!

Güncellenen & Yeni Eklenen İlaçlar
Yakın zamanda yapılan güncelleme yok.

Günlük İstatistikler     Yandex.Metrica
Önemli Uyarı: Nihai kullanım için yalnızca ürünün yanında gelen prospektüsünü dikkate alınız. İlaç bilgilerinin hata bulundurması olasıdır ve yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yalnızca Veteriner Hekim'in gözetiminde ve Veteriner Hekim'in belirttiği miktarda ilaç kullanılmalıdır. Tıbbi Sorumluluk Reddi'ni okuyun.
EFEKTİN ismi SANOVEL firmasının tescilli ticari markası olabilir. EFEKTİN; ivermektin içeren bir ilaçtır. Diğer ivermektin içeren ilaçlar için ilgili bağlantıya tıklayın. EFEKTİN eşdeğer ilaç, EFEKTİN veteriner ilacı, EFEKTİN muadil ilaç için; EFEKTİN eşdeğer ilaçlar

Bu sayfa en son 19.12.2010 tarihinde güncellendi. EFEKTİN ilaç sayfasından alıntı yaparken mutlaka sayfa bağlantısını ekleyin.
Paylaş: Facebook'ta Paylaş · Twitter'da Yayınla   © 2010-2019 - Veteriner Bilgi Bankası

Hekimler İçin:

Herkese Açık:
Firefox destek


Tarih: 00:43, 21-06-2019 +0300
URL: www.vetbb.com/EFEKTIN_(SANOVEL)__VETBB888RN12Q041 | Sayfayı Yazdır


Mesleki Sözler
Ananın bastığı yavru incinmez. (Belirsiz)
Veteriner Bilgi Bankası