Veteriner Bilgi Bankası vetbb

Tüm İlaçlar
vetbb.com
CATOSAL %10 - BAYER


CATOSAL %10

(enj. çözelti)
{VetBB:30 } QRcode
Temel Bilgiler
Müstahzar: CATOSAL %10
butofosfan 100 mg
Vit. B12 0.05 mg
Firma Adı: BAYER yerli
BAYER Veteriner İlaçları
Farm-Grup: Beslenmeyle Ilgili Ilaçlar
Farm-Şekil: Enj. - çözelti - 1 mL
Diğer:
Üretim:
Bilinmiyor
Kullanım Sığır: Besi Süt  Koyun: Besi Süt 
Keçi: Besi Süt 
Tavuk: Yumurta Et 
Hindi: Yumurta Et 
Kedi: Kedi 
Köpek: Köpek 
At: At 
Balık: Balık 
Arı: Arı 
Kaynak KKGM 
- görüntüleme
A A  

CATOSAL %10 Prospektüs

Catosal ® %10
Enjeksiyonluk Çözelti Vitamin-Mineral

Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır


BİLEŞİMİ

1 ml kırmızımtrak enjeksiyonluk çözelti 100 mg Butalofan (17,30 mg fosfora tekabül eder) ve 0,05 mg Vitamin B12 ihtiva eder.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER


Organik bir fosfor bileşiği olan butafosfan organizmada assimilasyon ön maddelerine tesir  eder.  Enerji metabolizmasında rol oynar ve özellikle ADP-ATP sentezini indükler. Karaciğer ve kas dokusunda bulunan enzimlerden Aspartat AminoTransferazın (AST) yükseldiği bazı metabolik nedenlere    bağlı karaciğer hastalıklarında ve kas hastalıklarında, AST'yi kontrol altına alır. Fosfor, metabolik faaliyetlerde stimulan olarak etki ettikten sonra hemen dışarı atılır. Başka bir özelliği de düz kaslı organların reaksiyon kabiliyetlerini artırmasıdır. Butafosfan immünolojik reaksiyonları regüle eder. Fosfor ve kalsiyum arasında özellikle iskelet sisteminin gelişimi açısından bir ilişki vardır. Catosal % 10 ihtiva ettiği Vitamin B12 dolayısı ile protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasına tesir eder ve ayrıca eritrosit (kırmızı kan hücreleri) yapımını ve genel gelişmeyi stimüle etmektedir. Catosal damar içi uygulamanın ardından hızlı bir şekilde elimine edilir. Butafosfan 58918 ug/litre gibi maksimum serum konsantrasyonuna ulaşır, 24,48 ve 72 saat sonra ise tespit edilebilir limitlerin altına düşer. İdrar ile hızlı bir şekilde %77'si atılır.


KULLANIM YERİ/ENDİKASYONLAR

Akut hastalıklar ve akut metabolizma bozukluktarı: Yeni doğanların hastalıktan ve gelişme geriliklerinde, küçük ev hayvanlarında (köpek, kedi v.s.) yetersiz beslenmeden kaynaklanan zafiyet durumlarında, atların lumbagosunda, kalsiyum tedavisine ilave olarak, kronik hastalıklar ve kronik metabolizma bozukluktan, genç hayvanların yetiştirme hastalıklarına bağlı gelişme geriliklerinde, hatalı bakım ve beslenme gibi durumlarda uygulanır. Tavukların tüy yeme ve Cannibalismus hastalığında, evcil hayvanların tek taraflı ve hatalı beslenmelerine bağlı genel metabolizma bozuklukları ve buna bağlı arazlarda kullanılır. Sığırlarda kış sonuna doğru ve meraya çıkmadan evvel; yerinden kalkamama (yatalak), iştahsızlık, kronik indigestion (hazım bozuklukları) veya ön midede dolgunluk, beslenme bozukluğu, süt veriminin düşmesi, asabi belirtiler vs. gibi tablolarla kendisini belli eden metabolizma bozukluklarında kullanılır. Sekunder anemi ve paraziter anemi (kansızlıklar) durumlarında destekleyici olarak ve aşırı yorgunluk, doğumdan sonra beslenme bozukluğu, zayıflama, hastalıklardan sonraki halsizlik gibi durumlarda uygulanır. Sağlıklı hayvanlarda: İş, çeki, koşu hayvanlarında verimlerini artırmak üzere, hastalıklara karşı organizmanın mukavemetini artırmak üzere ve bilhassa köpek ve kürk hayvanları yavrularında gelişmeyi kamçılamak üzere uygulanır.

 

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZ


Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde, Catosal %10, damar içi, deri altı ve kas içi olarak sığır, dana, at, koyun, keçi, köpek, ve kedilerde aşağıdaki dozlarda kullanılır: Akut hastalıklarda:
At, Sığır    5.0-25.0 ml
Tay, Dana    5.0 -12.0 ml
Koyun, Keçi    2.5 - 5.0 ml
Kuzular    1.5-2.5 ml
Köpekler (büyüklüğüne göre)    0.5 - 5.0 ml
Kediler, kürk hayvanları    0.5 - 2 5 ml
Tavuklar    1>0ml
oral olarak ihtiyaca göre hergün tekrarlanabilir. Kronik  hastalıklarda: Yukarıdaki   dozun   yarısı  verilir, lüzumunda 1-2 haftalık veya daha kısa aralarla tekrarlar yapılır. Sağlıklı hayvanlara verim artına amaçla yukarıdaki dozların yarısı uygulanır.


İSTENMEYEN /YAN ETKİLERİ
Önerilen kullanım şekli ve dozda bilinen bir yan etkisi yoktur.


İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ:
Başka ilaçlarla birlikte karıştırılmamalıdır.


GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.); Son kullanımı takiben et, süt ve yumurta için 0 (sıfır) gündür.


KONTRENDİKASYONLARI
Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.
Gebelikte kullanım: gebelikte kullanılabilir.


GENEL UYARILAR
Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız. İlaçlan  çocukların  erişemeyeceği yerde bulundurunuz. Beklenmeyen  bir  etki  görüldüğünde veteriner hekime
danışınız.


UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER
Deri ve göze teması halinde derinizi ve gözlerinizi bol su ile yıkayınız. İlaç uygulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.


TİCARİ AMBALAJ ŞEKLİ
Klorbutil tıpalı ve alüminyum kapşonlu kahve renkli cam şişelerde, karton kutu içinde 50,100 ve 250 ml'lik ambalajlarda piyasaya takdim edilmiştir.


MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ
İmal tarihinden itibaren raf ömrü 4 yıldır. 15-25°C'de güneş ışığından uzakta muhafaza ediniz.
Vetbb Reklam

Yaklaşan Etkinlikler
Yaklaşan etkinlik yok.
Tüm Etkinlikler
Haberler
Tüm Haberler

Güncelleştirmeleri E-posta ile alın
Rss
E-posta adresinize onay e-postası gönderilecektir!
Onaylanmayan adresler, güncellemeleri alamazlar!

Güncellenen & Yeni Eklenen İlaçlar
Yakın zamanda yapılan güncelleme yok.

Günlük İstatistikler     Yandex.Metrica
Önemli Uyarı: Nihai kullanım için yalnızca ürünün yanında gelen prospektüsünü dikkate alınız. İlaç bilgilerinin hata bulundurması olasıdır ve yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yalnızca Veteriner Hekim'in gözetiminde ve Veteriner Hekim'in belirttiği miktarda ilaç kullanılmalıdır. Tıbbi Sorumluluk Reddi'ni okuyun.
CATOSAL %10 ismi BAYER firmasının tescilli ticari markası olabilir. CATOSAL %10; butofosfan , Vit. B12 içeren bir ilaçtır. Diğer butofosfan içeren ilaçlar , Vit. B12 içeren ilaçlar için ilgili bağlantıya tıklayın. CATOSAL %10 eşdeğer ilaç, CATOSAL %10 veteriner ilacı, CATOSAL %10 muadil ilaç için; CATOSAL %10 eşdeğer ilaçlar

Bu sayfa en son 31.12.2010 tarihinde güncellendi. CATOSAL %10 ilaç sayfasından alıntı yaparken mutlaka sayfa bağlantısını ekleyin.
Paylaş: Facebook'ta Paylaş · Twitter'da Yayınla   © 2010-2021 - Veteriner Bilgi Bankası

Hekimler İçin:

Herkese Açık:
Firefox destek


Tarih: 10:10, 22-10-2021 +0300
URL: www.vetbb.com/CATOSAL_100de_10_(BAYER)__VETBB30RN003Q211 | Sayfayı Yazdır


Mesleki Sözler
Atı alan Üsküdar'ı geçti. (Belirsiz)
Veteriner Bilgi Bankası